Mann Türkiye A.Ş.

Yüksek Tavan / Araç Altı Kanal Aydınlatması

MAN Truck & Bus, 1966 yılında tarihinde bir ilke imza attı ve Almanya dışındaki ilk üretim tesisini Türkiye’de kurdu. 1967 yılında kamyon ile başlayan MAN’ın Türkiye’deki üretimine 1968 yılında otobüs de dahil oldu.

MAN Türkiye, Başkent Ankara’nın Akyurt İlçesi’nde 317.000 metrekareye yayılan dev üretim merkezinde MAN ve NEOPLAN markaları için şehir içi, seyahat ve orta mesafe otobüsler geliştirilmekte ve üretmektedir.

Aydınlatma kriterlerinin endüstriyel alan aydınlatmalarında esas alınması, mekanların amaca yönelik ve tasarruf kavramının dışına çıkılmaksızın kullanıma sunulmasında önemli bir kavramdır.

Fabrika aydınlatmalarında iyi bir aydınlatma için; aydınlatmanın yeterliliği yanında, kullanılan ışığın niteliği, yani renk sıcaklığı da doğru seçilmelidir. Çalışılan yüzeyin her yanındaki aydınlatma düzeyi eşit olmalı, homojen ışık dağılımına dikkat edilmelidir.

Bilindiği gibi homojen ışık sağlanmazsa, göz değişik aydınlatma düzeylerine kendini uyumlamak için çaba harcayacak ve çabuk yorulacaktır.  Bir diğer önemli unsur aydınlatmanın sabit olması yani titreşim yapmamasıdır. Bunların yanında kamaşma ve gölge oluşumlarının engellenmesi de aydınlatma projelerinde olmazsa olmazlardandır.

Bu prensipler ışığında; MAN Türkiye Aydınlatma Projesi’nde yetkililerin talepleri doğrultusunda Kablo Denetim Tesisat İşleri Yapılan Üretim Alanında 150 watt metal halide ürünler  yerine Niki  marka 60W Lineer armatürler kullanıldı. 1200  Lens açısı ile 6000K renk sıcaklığında tasarlanan armatürler ile  çalışma alanlarında gölgeler oluşturmadan homojen ve durağan aydınlatma sağlandı.

İş güvenliği mevzuatına uygun homojen aydınlatma için Otobüs Bandı Araç Altı Kanallarda göz seviyesinde montajı yapılan Lineer ürünler bir hat boyunca aralıksız konumlandırılarak   uygun açı ve çift kat difüzör ile kamaşmanın önüne geçildi. Bu alanda da yine 60W Niki marka 6000K Lineer armatürler kullanılarak çalışma alanında maksimum verim sağlandı.  

MAN Türkiye Fabrikası’nın her iki uygulama alanında da doğru aydınlatma prensibinin yanı sıra tasarruf kavramı da göz ardı edilmedi. % 60 oranında enerji tasarrufu yaratılarak talep edilen veriler eksiksiz olarak kullanıcının hizmetine sunuldu.

Yaratılan katma değer ile MAN Türkiye A.Ş.;  Niki Elektronik  “Devam Eden Projeler “ statüsünde varlığını sürdürmektedir.